Погода
|
Достопримечательности
|
Фотогалерея
|
Отзывы туристов
|
Полезные ссылки
|
Доска объявлений
|

Основана в 1939 году.
Географическое положение: расположена на правобережной Украине, между реками Днепром и Южным Бугом. Поверхность равнинная, местами бугристая.
Климат: умеренно континентальный с мягкой зимой и жарким летом. Осадки выпадают чаще всего летом и осенью в виде дождей.
Водные ресурсы: главные речки Днепр и Южный Буг.
Население: 1 млн. 251 тыс.
Территория: 24,6 тыс. кв. км.
Историческая справка
Заселения началось в период палеолита. Выявлены поселения трипольской культуры, а также около 20 поселений чернолеской культуры. В VII ст. к н.э. поселились кочевые племена скифов. Известные свыше 50 поселений раннеславянских памяток черняховской культуры. В IX ст. северная часть территории входит в состав Киевской Руси. В середине XIII ст. попадает под власть Литвы, а после Люблянской унии (1569 год) - Польши.
Со второй пол. XVI ст. часть территории занимают украинские казаки. В XVII ст. они обороняют население от нападений крымских татар (известная битва в 1668 году на речке Тясьмин, в которой принимал участие И. Сирко).
После российско-турецкой войны 1735-1739 г.г. - в составе России. На этой территории действовали в XVII ст. повстанческие крестьянские отряды гайдамаков.
В 1764 году было образовано Елисаветинскую провинцию Новороссийской губернии. В начале XIX ст. территория современной Кировоградщины входила в состав Подольской и Киевской губерний.
Природно-рекреационный потенциал: заповедники „Хутор Надежда” и „Карпенков край”, дендропарки Онуфриевский Черный лес и “Веселые Боковеньки”. Украшением края и местом отдыха являются лесные насаждения, 400-летные дубы, целебные источники. Общая площадь лесного фонда составляет 179,1 тыс. га. Основные рекреационные ресурсы на Кировоградщине - оздоровительные (мягкий климат, живописные берега рек и водохранилищ). Действуют 3 санатория и пансионаты с лечением, 4 дома и пансионаты отдыха, многочисленные базы отдыха, профилактории и детские лагеря отдыха.
Интереснейшие объекты туризма:
– остатки укреплений Чорнолеского городища VII ст. к н.э.;
– Крепость святой Елисавети XVIII ст.;
– Комплекс кавалерийского юнкерского училища ХIХ ст.;
– Праздник -Покровская церковь 1849 г.;
– Греческо-Владимирская церковь (Кафедральный Собор) ХIХ ст.;
– Крестовоздвиженская церковь - усыпальница Раевских 1833-1855 г.;
– бывший собственный дом - архитектурный образец городского помещения конца ХIХ ст.;
– Комплекс больницы Св. Анны Красного Креста - неоросийский стиль ХIХ-ХХ ст.;
– Краеведческий музей - частный дом в стиле модерн 1885-1905 гг.;
– Синагога ХIХ ст.;
– Бывшая гимназия 1891-1898гг.;
– Городская больница1910-1913 гг.;
– Бывший 90-театр х лет ХIХ ст.;
– Свято-Вознесенская церковь 1898-1912 гг.;
– Свято-Николаевская церковь 1853-1873 гг.;
– Онуфриевский парк XVIII ст.
Историко-культурные заповедники области
Государственный музей-заповедник И. Карпенка-Карого (Тобилевича) «Хутор Надежда»- Кировоградский р-н, с. Николаевка
В області працює 51 туристичне підприємство приватної форми власності. Гостям пропонують свої послуги готелі, мотелі, ресторани,кафе, казино, дитячі розважальні комплекси, кінотеатри, льодові ковзанки, музеї, театри, філармонія. Організацією відпочинку на селі займаються господарі "зелених" садиб з Новомиргородського, Боринецького, Олександрійського, Світловодського, Знам'янського, Онуфріївського, Ульянівського та Компаніївського районів.
Тут туристам запропонують незабутні враження від спілкування з природою, рибальство, екскурсії до історичних пам'яток, знайомство з місцевими традиціями, участь у фольклорних святах.
Окрім чудових природних куточків, значна частина яких збереглася у первозданному вигляді, Кіровоград щина приваблює туристів численними пам'ятками культури, історії та архітектури.
З часів кам'яного віку багато різних племен і народів залишили нам у спадок свої матеріальні і духовні пам'ятки. Так, в часи Великої Скіфії територія Кіровоградщини була сакральним центром Скіфії і мала назву Ексампей (Священні Шляхи). Курган Лита Могила, що знаходиться в Знам'янському районі є одним із найдавніших та найбагатших поховань скіфської знаті. А біля села Глодоси Новоукраїпського району виявлено поховання слов'янського вождя 7 ст., в якому містився один із найбагатших золотих скарбів в Україні.
І таких пам'яток на території Кіровоградської області 2656.
Чудовою оазою серед голого степу став заснований І.К. Тобілевичем (Карпенком -Карим) Хутір Надія - земля, яка зберігає пам'ять про тих, хто вписав не одну золоту сторінку в історію українського та світового театрального мистецтва.
Все тут цікаве: і зустрічі з нащадками роду Тобілевичів, і хуторські легенди, і сам дух садиби, де творилося диво театру. А ще -театральне свято "Вересневі самоцвіти", яке щорічно починає свою ходу від пам'ятника І.К. Карпенку-Карому на хуторі, вирує на театральному полі і продовжується протягом тижня на сцені театру корифеїв та в районах області.
В Олександрівці, у краєзнавчому музеї, можна почути багато цікавого про період козаччини на Кіровоградщині.
Неподалік у селі Розумівка знаходиться історико-архїтектурішй заповідник "Родина Раєвських", який пов'язаний з життям сім'ї Раєвських, нащадків Іоанна Грозного та Петра І.
Дендропарк "Веселі Боковеньки" унікальний об'єкт паркового мистецтва XIX ст., створений екологом Миколою Давидовим, відтворює в мініатюрі ландшафти різних географічних зон. Любителі екотуризму мають можливість переглянути колекцію парку - тисячі видів екзотичних дерев і чагарників, привезених із різних країн світу. Окраса парку - озера "Золота рибка", "Кит" і "Великий став" з островом.
Урочище і острів-святилище Монастирище на Інгулі, що в Устинівському районі -ідеальне місце отримати насолоду від спілкування з дикою природою. А особлива енергетика острова та багато легенд притягують численних шукачів пригод.
В Чорному лісі біля міста Знам'янки є дивне озеро, прибрежний світ якого вражає: поруч із орхідеями ростуть мохи - уродженці тундри? А на поверхні води плавають сфагові (трав'яні) острови. Озеро глибоке і ніби взагалі не має дна.
Кіровоградська область варта того, щоб глибше відкрити перед Україною свої унікальні природні багатства, самобутність своєї історії, культури, народних звичаїв і традицій. Тож запрошуємо любителів старовини і таємниць відвідати оповиті легендами історичні та заповідні місця у нашім краї.
Просмотреть Кировоградская область на карте большего размера
|