В пошуках квітки папороті – як святкували Івана Купала в Національному музеї народної архітектури та побуту України
19-07-2019 13:06
Свято Купала (Івана Купала, Купайла) – традиційне східнослов’янське свято, яке збігається з церковним святом Різдва Івана Предтечі та припадає на 24 червня (7 липня). Це одне з чотирьох головних свят сонячного календаря, пов’язаного з днем літнього сонцевороту. Квінтесенцією свята є духовне очищення за допомогою вогню та води і ворожіння на долю.
6-7 липня в Національному музеї народної архітектури та побуту України (НМНАПУ) відбулася етно-концертна програма «Івана Купала». Свято розпочалося з обряду вінкоплетіння, співання обрядових пісень. Головні персонажі дійства – Купайло (уособлює літню рослинність) та Марена (зимове божество, що морить землю стужею). Купайло виготовляють з гілок верби, Марену - із гілок вишні, соломи. Взявшись за руки дівчата ходять навколо Купайла та Марени та співають пісень. Основною темою цих хороводів є кохання. Далі була хода міфологічних створінь (усілякої нечисті) – свого роду український Хелоуїн.

Кульмінацією свята стало запалення купальського вогнища, живий вогонь в музеї запалюють з 1996 року. Стрибаючи через вогонь парами або поодинці, люди проходили своєрідний ритуал очищення, пояснила Олена Громова, етнограф НМНАПУ. «Музей дає нові поштовхи до вивчення традицій. Багато музеїв переймають досвід відтворення Свята Купала – архаїчного, пов’язаного з аграрною магією. Серед обрядових свят йому приділялося найбільше уваги», - пояснила Громова. Хлопці могли придивитися до дівчат, вибрати собі пару.

Багато легенд пов’язані з цвітом папороті, що нібито з’являється на одну коротку мить, а той хто має цей цвіт може розуміти мову будь-якого створіння, і бачити приховані скарби. Колектив Сахно-Арт відкрив символічну вогняну квітку папороті, що виблискувала яскравими іскрами серед липневої ночі.
На святі виступали фольклорні ансамблі з Київської, Житомирської, Чернігівської, Вінницької, Хмельницької, Рівненської областей. Вони познайомили гостей музею з купальським дійством свого регіону.

«Ми хочемо оживити музей, донести історію через живе спілкування, щоб він став осередком для носіїв традиції, тому прагнемо влаштовувати подібні свята», - пояснила Оксана Повякель, генеральний директор НМНАПУ.
Світлана Цибульська
Источник: www.ukrtourism.com
|